Olej dla samochodu jest tym czym krew dla człowieka – pozwala poszczególnym elementom całego układu działać poprawnie. Oleje chronią także części samochodowe przed zniszczeniem czy korozją. Jest wiele rodzajów olejów samochodowych, o czym można się przekonać na stronie internetowej – http://www.olejarz.pl/3-oleje. Olej jest jednak elementem samochodu, który zużywa się i traci swoje właściwości, dlatego należy pamiętać o wymianie olejów.

Producenci olejów samochodowych zalecają wymianę oleju po każdych przejechanych 30 000 km, jeśli samochód służy do jazdy po mieście należy wymienić go po przejechaniu 20 000 km, jazda po mieście jest bowiem dla oleju i całego silnika dużo większym obciążeniem niż pokonywanie długi tras przy płynnej jeździe. Należy także pamiętać o sprawdzaniu poziomu oleju silnikowego, bowiem po przejechaniu 1500 – 3000 km może spaść jego poziom, jeśli tak się stanie grozi to zniszczeniem części silnika, zatem należy dbać by poziom oleju był zawsze odpowiedni. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że poziom oleju silnikowego dobrze jest badać manualnie, bo nawet jeśli nie świeci się kontrolka informująca o tym poziomie, nie oznacza to, że oleju jest wystarczająca ilość. Niekiedy elektroniczne narzędzia pomiarowej zawodzą, dlatego też warto przeprowadzać badania poziomu oleju samodzielnie.

Oleje silnikowe to nie jedyne oleje samochodowe, również w skrzyni biegów można znaleźć oleje. Olej przekładniowy w manualnej skrzyni biegów w zasadzie wymieniany jest rzadko, a są nawet producenci, którzy zalecają jedynie kontrolę stanu oleju i uzupełnienie go jeśli poziom jest zbyt niski. W przypadku manualnej skrzyni biegów kontrola poziomu oleju odbywa się po każdorazowym przejechaniu 60 000 km.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, tutaj badanie poziomu oleju powinno odbywać się z taką samą częstotliwością jak w przypadku oleju silnikowego, czyli raz na każde 1500 – 3000 przejechanych kilometrów.