Dobry olej silnikowy jest niezbędny, aby samochód poprawnie funkcjonował i na długo posłużył. Każdy kierowca zastanawia się jednak jaki olej będzie najlepszy, a także czy klasa lepkości wpływa na jego jakość.

Czy dobra marka oleju jest gwarancją dla dobrej jakości?

Wbrew wielu opiniom, okazuje się, że jeśli chcemy aby silnik naszego samochodu był utrzymany w czystości, to najlepiej będzie stosować markowe oleje, które wyrobiły sobie renomę na rynku motoryzacyjnym. Zdecydowanie lepsza jest jakość, a dodatkowo, takie firmy co jakiś czas przeprowadzają badania i testy wytrzymałości, czy aby na pewno ich olej jest najlepszy i spełnia wszystkie wymagania. Dzięki temu olej jest jak najlepiej dostosowany nawet do nowoczesnych silników, dzięki czemu olej odpowiednio reaguje na potrzeby samochodu i dostosowuje się do stylu jazdy. Testy, które są wykonywane polegają głównie na symulowania pracy wałka. Wtedy olej musi ochronić silnik na przykład przed korozją czy też szkodliwym oddziaływaniem wody.

Jaki jest „dobry olej”?

Bardzo często słyszymy „musisz kupić dobry olej do samochodu”, ale „dobry” to znaczy jaki? Jakość oleju odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie przy nowoczesnych silnikach. Producenci dążą do tego aby osiągnąć jak największą wydajność silnika, a przy tym także ograniczyć emisję spalin. Nowoczesne silniki wspomagane są sprężarkami oraz kompresorami, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska. W związki z takim obciążeniem, wymagają one odpowiednich olejów, które będą coraz bardziej zaawansowane. Wszystkie ich parametry muszą być takie, aby były jak najbardziej wytrzymałe, dzięki czemu wydłuży się przebieg pomiędzy wymianą oleju.

Jak dobrać olej silnikowy?

Przede wszystkim, dobór oleju powinniśmy rozpocząć od rozeznania, w jakim samochodzie będziemy go używać. Należy pamiętać o tym, że każdy z producentów konkretnego silnika, ma inne wymagania dotyczące oleju silnikowego. Aby silnik dobrze pracował, należy dobrać olej tak, aby spełniał konkretne wymogi, jakie stawia producent.