Wałki przemysłowe to niezwykle ważne elementy, które odpowiadają za prawidłową pracę wszelkiego rodzaju maszyn przemysłowych wykorzystywanych np. na halach produkcyjnych. Na skutek ciężkiej pracy maszyn wałki mogą ulec poważnym usterkom, które w niektórych sytuacjach przez zatrzymanie produkcji, mogą wywołać poważne straty w przedsiębiorstwie. W celu ochrony należy je okresowo konserwować oraz poddawać regeneracji, która nie tylko ochroni te elementy przed uszkodzeniami, ale pozwoli na ich dalszą i bezawaryjną pracę. Czym dokładnie są wałki przemysłowe i jak wygląda proces ich regeneracji?

 

Budowa wałków przemysłowych

Jak sama nazwa wskazuje wałki przemysłowe swoim kształtem przypominają walec lub wałek w różnych rozmiarach oraz budowie, dzięki czemu mogą być one dopasowane do wielu maszyn wykorzystywanych w górnictwie, budowlance, a także przemyśle motoryzacyjnym. Wałki obracają się wokół własnej osi wraz z podzespołami, a ich głównym zadaniem jest przeniesienie momentu obrotowego na zespoły układu napędowego oddalone od siebie. Wałki pokrywa się materiałami takimi jak np. poliuretan, guma syntetyczna czy guma naturalna, która tworzy specjalną powłokę na powierzchni wału i pełni funkcję dodatkowej ochrony tego elementu. Więcej na temat tego, jak powłoki chronią wałki przemysłowe, znajdziesz na stronie https://www.hannecard.pl/pl/branze/tworzywa-sztuczne/.

 

Przebieg regeneracji wałków przemysłowych

Regeneracja oraz konserwacja wałów przemysłowych jest konieczna i każdy operator maszyn powinien zadbać o regularne wykonywanie tych właśnie zabiegów. Za wykonanie regeneracji zazwyczaj odpowiada firma zewnętrzna, która odpowiada za odbiór poszczególnych elementów, wymianę lub naprawę podzespołów oraz dostarczenie ich z powrotem do klienta. Podczas regeneracji wałki przemysłowe zostają zabezpieczone przed korozją, a zepsute czopy oraz rdzenie zostają wymienione. W niektórych przypadkach wałki należy ponownie wyważyć oraz wyszlifować, a powłokę z tworzywa sztucznego wymienić na nową, ale nie są to konieczne etapy regeneracji.