Praktycznie każdy z nas marzy o tym aby wejść w posiadanie własnego samochodu. W momencie, gdy już mamy odpowiednią kwotę, nie wahamy się i decydujemy się na kupno samochodu. Bardzo często jednak zapominamy, że z kupnem samochodu wiążą się także inne wydatki.

Zakup i inne, początkowe wydatki

W momencie, gdy kupujemy nowy samochód, dodatkowe koszty napotkamy już na samym początku, ponieważ musimy go ubezpieczyć. Dodatkowo, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup używanego auta, musimy sprawdzić czy na pewno wszystko w nim odpowiednio działa, a jeśli nie to należy wykonać odpowiednie naprawy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to doświadczeni kierowcy będą mogli skorzystać z wielu zniżek. Natomiast dla osoby, która po raz pierwszy będzie właścicielem, będzie to spory wydatek. Najtańsza składka wynosi od tysiąca do nawet ponad dwóch tysięcy złotych rocznie. Oczywiście, auto, które dopiero kupiliśmy musimy zarejestrować, a w związku z tym musimy zapłacić opłatę rejestracyjną, która wyniesie około 200 złotych. Oprócz tego będziemy zmuszeni aby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Ten obowiązek nie dotyczy osób, które kupiły auto na przykład u dealera samochodowego.

Paliwo do najtańszych nie należy

Kolejne wydatki, które nas czekają to oczywiście paliwo, w końcu bez niego daleko nie zajedziemy. To, jakie spalanie będzie miał nasz samochód, zależy przede wszystkim od stylu jazdy. Najczęściej samochody spalają około 6-8l/100 km podczas jazdy po mieście. Z roku na rok możemy zauważyć coraz większe wahania cen. Obecnie za benzynę musimy zapłacić około 4,70 zł, diesel około 4,30 zł a za autogaz zapłacimy 2 zł. To ile zapłacimy za paliwo w skali roku zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, czy jeździmy samochodem tylko po mieście, czy jeździmy nim także w dalekie podróże. Szacuje się, że średnio w skali roku zapłacimy ponad 5000 złotych.

Dodatkowe naprawy

Po zakupie samochodu – szczególnie używanego – powinniśmy sprawdzać jego stan techniczny. Przede wszystkim będziemy zmuszeni do wymiany oleju silnikowego, a także filtru oleju, powietrza czy filtru paliwa, filtru kabinowego lub płynu hamulcowego.