Własny samochód to przedmiot, z którym większość fanów motoryzacji potrafi bardzo się zżyć, dlatego często decyzja o jego wymianie na nowy nie jest wcale decyzjom łatwą. Wówczas właściciel pojazdu staj przed pytaniem, co dalej zrobić ze swoją maszyną. W zależności od jej wieku, sprawności oraz estetyki istnieje wiele możliwości, co do dalszego losu takiej maszyny.

Najczęściej zdarza się, że dawni właściciele postanawiają swój samochód sprzedać. Jest to dobre rozwiązanie jeśli samochód jest jeszcze sprawny, można w ten sposób pozyskać część środków na zakup nowego. Sprzedawać samochody można na różne sposoby: wystawiając ogłoszenie na portalach motoryzacyjnych i portalach aukcyjnych, pytając wśród znajomych czy nie znają kogoś, kto szuka samochodu, wystawiając za szybą informację o chęci jego sprzedaży, odwiedzając niedzielną giełdę samochodową, można także sprzedać swój stary samochód na skup aut taki jak ten – krakow-skup-aut.

Jeśli samochód jest już w złym stanie technicznym i odmówił posłuszeństwa, nie udało się podbić kolejnego przeglądu, ani znaleźć zainteresowanego nim kupca, wówczas przed właścicielem takiego pojazdu pozostają jeszcze trzy inne możliwości, które warto rozważyć. Najczęściej osoby, które mają taki niesprawny samochód decydują się sprzedać go na złom. Podejmując decyzje o złomowaniu należy pamiętać o wyrejestrowaniu samochodu.

Złomować auto można w tradycyjny sposób, czyli zostawiając je na złomie, gdzie zostanie zdemontowane, albo też zostawić je w domu i przerobić na coś innego. Wśród częstych sposobów wtórnego wykorzystania samochodu lub elementów samochodu jest przeróbka go na kwietnik. Wówczas zmienia się kolor karoserii na jakiś niebanalny i demontuje np. klapy przednie i tylne, gdzie stawiane są skrzynki z roślinami. Innym sposobem na przerobienie starego samochodu jest zdemontowanie dachu i wnętrza i urządzenie w nim łóżka. Ciekawe wrażenie robią także stoliki, których podporę stanowi silnik samochodowy.

Jeżeli trudności sprawia sprzedaż całego samochodu to warto rozważyć rozebranie go na części i sprzedaż wszystkich sprawnych elementów samochodu oddzielnie. Można także zostawić taki niedziałający samochód, jeśli planujemy zakup tej samej maki i modelu wówczas może nam on posłużyć jako magazyn części zamiennych na kolejnego automobilu.

 

Jak widać istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z problemem jakim jest stary samochód, a w większości przypadków możemy odzyskać część pieniędzy jakie włożyliśmy w jego zakup.