Bezpieczne przewożenie malucha w samochodzie to sprawa, która wymaga pewnej wiedzy. Niektórzy rodzice mogą nie podchodzić do tej kwestii na tyle poważnie, na ile ona tego wymaga. Wynikiem tego jest przewożenie dzieci w sposób nieodpowiedni, często zagrażający ich życiu i zdrowiu. Rodzice, którzy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, ale nie mają odpowiedniej wiedzy na temat fotelików samochodowych, zaczynają pytać. I jest to bardzo dobra reakcja, ponieważ rodzic zainteresowany bezpieczeństwem własnego dziecka uczy się cały czas jego dorastania, chcąc zapewnić mu jak najlepszą ochronę.

 

1. Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?

Podstawowym pytaniem zadawanym przez rodziców, którzy planują przewozić swoje dziecko samochodem, jest to dotyczące odpowiedniego dopasowania fotelika samochodowego do wzrostu malucha. Dzieci rosną bardzo szybko i tak jak rodzic musi nadążyć z wymianą ubrań na większe, tak samo wygląda kwestia dopasowania fotelika samochodowego.

 

Na szczęście producenci fotelików dla dzieci w dużej mierze starają się ułatwić rodzicom życie. Zastosowane są odpowiednie klasyfikacje, które obejmują dzieci o konkretnej wadze. Pierwszy fotelik samochodowy będzie się zatem mieścił najczęściej w przedziale 0-13 kg albo 0-18 kg. Tego typu foteliki mają również specjalne wkładki, które pozwalają na bezpieczne i wygodne przewożenie noworodka. Z czasem możemy zacząć się ich pozbywać. Dziecko będzie rosło i obecność dodatkowych wkładek i poduszek okaże się zbędna.

 

Można by więc wyciągnąć wniosek, że wymiana fotelika samochodowego na większy następuje wraz z przekroczeniem przez dziecko wagi, jakiej jest dedykowany dany fotelik. Jest to mylące, ponieważ jak wiadomo każde dziecko, jak i dorosły człowiek, jest inne. Waga często nie równa się wzrostowi. Powinniśmy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy główka dziecka wystaje ponad fotel i czy jesteśmy w stanie zapiąć maluchowi w sposób bezpieczny pasy. Jeśli nie, to znak, że trzeba wymienić fotelik na większy.

 

2. Czy montaż z systemem ISOFIX jest jedynym bezpiecznym sposobem montowania fotelika samochodowego?

Montaż fotelika samochodowego może odbywać się za pomocą systemu ISOFIX, ale nie musi. Fotelik dla dziecka możemy również zamontować klasycznie za pomocą pasów i będzie to równie bezpieczne rozwiązanie. O co więc chodzi? Dlaczego ISOFIX uznawany jest za bezpieczniejszy? Chodzi o łatwość montażu. Poprawne zamontowanie fotelika samochodowego poprzez pasy bezpieczeństwa jest trudniejsze. W związku z tym istnieje o wiele większa szansa, że popełnimy błąd i dziecko będzie podróżowało w źle zamontowanym foteliku. Czy wobec tego lepiej zdecydować się na system ISOFIX?

 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, to najlepiej będzie wybrać ISOFIX. Nie w każdym samochodzie jednak taki system istnieje. Wtedy powinniśmy mieć świadomość, że zamontowanie fotelika samochodowego pasami jest równie bezpieczne, ale wymaga od nas większej uwagi i skupienia.

 

3. Co robić, gdy dziecko nie chce jeździć tyłem?

Problem rodziców z dziećmi, które buntują się, jeżdżąc tyłem, to dosyć popularny temat na wielu forach. Dzieci powinny być przewożone w fotelikach samochodowych tyłem od samego początku. Oczywiście niemowlak nie zbuntuje się przeciwko temu pomysłowi. Z czasem jednak, gdy nasz maluch staje się starszakiem, rodzice rezygnują z przewożenia go tyłem, twierdząc, że na pewno woli jechać przodem. Prawda jest jednak taka, że dzieci przyzwyczajają się do takiej formy podróży, ponieważ innej nie znają. Nie powinno być więc problemu z fotelikami samochodowymi RWF (ang. reward facing – tyłem do kierunku jazdy).