Zacieraczki do posadzek stanowią raczej specjalistyczny sprzęt, którym dysponują na własny użytek firmy remontowo- budowlane. Urządzenie to przede wszystkim służy do wykonywania wykończenia powierzchni betonowej. Zadaniem zacieraczki jest  maksymalne wyrównanie całej powierzchni z betonu, jej wygładzenie, a czasem dodatkowe wtarcie specjalnych preparatów, których zadaniem jest zabezpieczenie betonu na przyszłość.

Co istotne, zastosowanie zacieraczki pozwala niemalże całkowicie wyeliminować problemy powstawania pęcherzy powietrza na powierzchni świeżo rozlanej warstwy betonu. Jak więc widać, zacieraczki przydają się zazwyczaj na ostatnim etapie wykonywania posadzek czy chodników- stanowią ostatni szlif kończący pracę. Jak się jednak okazuje, urządzenie może być też wykorzystywane przy starszym, popękanym czy też zużytym betonie, gdyż pozwala przeprowadzić jego renowację. Z wykorzystaniem tych maszyn możliwa jest więc także naprawa betonu.

 

Ważne parametry techniczne zacieraczek

 

Kluczową sprawą jest sposób zasilania takiego urządzenia podczas jego pracy. W przypadku pracy blisko podpięcia do sieci elektrycznej, można wykorzystywać modele elektryczne, czyli ciągnięte na kablu. Często jednak takie rozwiązanie nie jest zadowalające, dlatego też u producentów można również znaleźć zacieraczki spalinowe. Zacieraczkę w praktyce prowadzi oczywiście operator za pomocą specjalnego drążka. Łopatki pracujące we wnętrzu urządzenia często można odpowiednio wyregulować i dostosować do konkretnych potrzeb. Poszczególne modele zacieraczek różnią się także między sobą średnicą roboczą, a także prędkością obrotową. Parametry te najmocniej wpływają na szybkość i dokładność pracy urządzenia, tak jak i zainstalowany w jego wnętrzu rodzaj silnika. Dzięki dodatkowemu udogodnieniu, jakim jest możliwość podniesienia do góry łopatek bocznych, można z powodzeniem wjechać w nawet trudno dostępne miejsca, jak i można wykonać prace zaraz obok ścian i innych przeszkód.