Każdy z kierowców doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że pojazd, który porusza się po drodze, musi mieć wykupiona polisę ubezpieczeniową OC. To oczywiste i nie podlega żadnym wątpliwościom. Jak się jednak okazuje, wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że samochód, który jest unieruchomiony, ale niewyrejestrowany także takie ubezpieczenie musi posiadać. Skoro tak warto przyjrzeć się karom, które z tego tytułu ciążą na właścicielu takiego pojazdu. Ile więc zapłacimy za to, że na naszym podwórku będzie znajdował się samochód bez ubezpieczenia?

Wysoki mandat

Zacznijmy od tego, że mandaty z tego tytułu są naprawdę dość kosztowne. Tak oto w przypadku pojazdów osobowych, które nie mają wykupionej polisy do trzech dni od zakończenia poprzedniej umowy, mogą wynosić osiemset złotych. Całkiem sporo biorąc pod uwagę, że często ubezpieczenie kosztuje tyle samo lub jest nawet znacznie niższe. Dwa tysiące złotych mandat wynosi w przypadku braku ubezpieczenia od trzech do czternastu dni. Po przekroczeniu tej granicy koszt jest jeszcze większy i sprowadza się do aż czterech tysięcy złotych. Trzeba mieć na uwadze, że koszty są więc ogromne, a to nie koniec, bo co roku idą one w górę. W związku z tym nie ma wątpliwości co do tego, że posiadanie samochodu bez ubezpieczenia może się dla nas stać zupełnie nieopłacalne. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, kiedy jest on nieeksploatowany. W innym wypadku możemy ponieść jeszcze większe konsekwencje. Dlatego też poruszanie się pojazdem bez ważnej polisy OC po drogach nie ma największego sensu.

Co zrobić?

Co w związku z tym zrobić z samochodem, z którego nie mamy wielkiego pożytku, ale go nie wyrejestrowaliśmy? Najlepiej go wyrejestrować i zezłomować. Poza tym taki samochód możemy również sprzedać. Obecnie na terenie naszego kraju nie brakuje skupów, które są zainteresowane nabyciem takich pojazdów. Wiele z nich skupuje tylko auta sprawne lub mające takie części, choć nie jest to żadna reguła. Niezależnie jednak od wszystkiego i tak jest to rozwiązanie, które niesie w sobie wiele korzyści, biorąc pod uwagę to, jakie kary możemy zapłacić z tego tytułu. Nie da się ukryć, że te są dziś naprawdę wysokie.

Wracając natomiast do punktów, które skupują takie auta, wiele cennych informacji na ich temat znajdziecie Państwo tutaj – skup aut Wieliczka. Jest to jeden z tych punktów, który skupuje takie auta. Głównie na terenie Krakowa i okolic. Warto w tym miejscu zauważyć, że orientacyjną cenę za taki pojazd otrzymamy tutaj przez internet. Wystarczy wypełnić stosowny formularz.