Wielu osobom wydaje się, że samodzielny montaż wyciągarki nie jest możliwy. Jeżeli jesteśmy jednak zawzięci, a jednocześnie mamy zamiłowanie do majsterkowania i kilka niezbędnych narzędzi powinniśmy sobie z tym zadaniem poradzić. Jak się za to zabrać?

Zacznijmy od tego, że samodzielny montaż powinien dotyczyć tylko i wyłącznie wyciągarek elektrycznych. Te mechaniczne i hydrauliczne najlepiej zostawić w spokoju i zadanie to powierzyć fachowcom.

Montaż krok po kroku

Zabierając się za montaż wyciągarek, na ogół nie musimy martwić się o dodatkowy osprzęt, bo ten dostarczany jest z elementami montażowymi takiego urządzenia. Tak samo, jak przewodowy lub bezprzewodowy pilot, przewody elektryczne czy śruby montażowe. Oddzielny zakup stanowi natomiast płytka montażowa. To akurat zrozumiałe, bo płytki takie muszą być dobrane do konkretnego modelu auta, choć pewną alternatywą są w tym przypadku płytki uniwersalne. Poza samym zestawem montażowym niezbędne są też podstawowe narzędzia. Zaliczymy do nich komplet kluczy, wiertarkę, punktaki czy szlifierkę kątową.

Wyciągarkę montujemy do elementów ramy auta. Najlepszym do tego miejscem jest belka wzmacniająca, którą znajdziemy pod zderzakiem. Do niej mocuje się płytkę montażową a do płyty wyciągarkę.

Prace rozpoczynamy od zdemontowania zderzaka i osłon podwozia, a następnie dokładnie wymierzamy miejsce montażu. Po jego oznaczeniu przystępujemy do wiercenia otworów i montujemy płytkę. Wcześniej miejsce wiercenia zabezpieczyć można dodatkowo środkiem antykorozyjnym. Kiedy płytka będzie już zamontowana, pozostaje usadowić na niej wyciągarkę, a następnie przystąpić do prac związanych z elektryką.

Problem stanowić mogą przekaźniki. W przypadku, kiedy nie będą one zintegrowane miejsca dla nich poszukać trzeba w komorze silnika. Ważne, aby zestaw przekaźników był zamontowany wyżej od samej wyciągarki. Będzie to chronić elektrykę przed kontaktem z wodą. Po montażu przekaźników należy przystąpić do podłączenia instalacji elektrycznej. Tu pomocna będzie instrukcja obsługi. Na koniec pozostaje już tylko znaleźć miejsce, w którym umieszczony zostanie pilot.

Montaż zderzaka

Pracę nad montażem wyciągarki kończymy, mocując na swoje miejsca elementy, które zostały przez nas zdemontowane, a więc zderzak czy osłony. Na pewno będą one wymagały modyfikacji. Przyda się więc brzeszczot elektryczny czy spawarka do plastiku.

Pamiętajmy też, aby nie zabierać się za osobisty montaż wyciągarki, jeżeli nie czujemy się na siłach. Wówczas zadanie to lepiej jest powierzyć fachowcom i zgłosić się z tym do wyspecjalizowanego zakładu takie który może zajmować się montażem przystawek mocy do danego samochodu np. Mercedesa.

https://www.hydroexpert.eu/Przystawka-odbioru-mocy-Mercedes-G140-8-p608